Płaskorzeżba we wnętrzu

Jesteś tutaj

Płaskorzeżba to oryginalny, wyjątkowy element dekoracyjny we wnętrzu. W jednej z naszych ostatnich realizacji mieliśmy trudny dylemat plastyczny. Musieliśmy zagospodarować ścianę o powierzchni ok 12m2 widoczną z kilku miejsc, z bliska i z daleka. Myśleliśmy o tapecie, obrazie lub płaskorzeżbie. Dwa pierwsze pomysły odpadły z powodu zbyt dużej odległości od obserwatora. Zaprojektowałam więc kompozycję składającą się kolorowych, rzezbionych kul. Są różnej wielkości i w sposób nieregularny wyłaniają się ze ściany. Przed realizacją wykonaliśmy wiele prób technicznych. Największe kule mają średnicę 40 cm. Wiszą nad głowami przechodniów w miejscu komunikacyjnym domu. Montowane miały być na ścienie o lekkiej konstrukcji kartonowo-gipsowej, nie mogły być więc ciężkie. Nie sprawdziły się wszelkiego rodzaju gipsy, bo nawet formy odlewne jak wydmuszki, były zbyt ciężkie i nie dawały po zamontowaniu gwarancji bezpieczeństwa. Wybraliśmy więc lekkie tworzywo sztuczne, w którym można było rzeźbić. Cięliśmy w kulach reliefy a następnie nakładaliśmy etapami wiele warstw szpachli. Po przeschnięciu każda warstwa była szlifowana. Uzyskaliśmy w ten sposób bardzo gładką powierzchnię.

Następnie kule były malowane najpierw gruntami a potem kilkoma warstwami farb kryjących, baza we wszystkich kulach jest tą samą szarością, natomiast w wyciętych zagłębieniach położyliśmy różne, kontrastujące kolory. Tak przygotowane kule były klejone do ściany. Aby w pełni wykorzystać walory dekoracyjne tej kompozycji podświetliliśmy ją z góry.

W połączeniu z grą światła płaskorzeźby stają się prawdziwymi dziełami sztuki. Można je wkomponować we współczesne wnętrza niemal w każdym stylu Wszystko zależy od zaprojektowanego wzoru i wybranego sposobu wykończenia .